Jajko poprawi stan Twojego zdrowia

Jajka stanowią ważne źródło białka oraz cennych składników odżywczych. Na naszych stołach goszczą pod wieloma postaciami – jajka na miękko, na twardo, sadzone, jajecznica, jako składnik sałatek czy niezastąpiony produkt przy wypiekach. Czy każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jakie korzyści za sobą niosą i dlaczego warto je jeść?

Jajka są niskokaloryczne oraz zawierają 13 witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Jajka są skarbnicą wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: wapnia, fosforu, potasu, żelaza, magnezu, selenu i jodu. Pod względem składu aminokwasów są najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzęcego. Jako jedyny produkt spożywczy zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, tzn. te, których organizm człowieka nie wytwarza, a które są dla niego niezbędne.jajka

Jajka sprzyjają odchudzaniu oraz pomagają zachować zdrową sylwetkę. Dieta wzbogacona w białko jajka przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi. Powoduje tym samym utrzymywanie się uczucia sytości. Jajka jako składnik naszej diety mogą wspomóc proces odchudzania, dostarczając jednocześnie organizmowi białek, które wpływają na rozwój masy mięśniowej.

Lecytyna jest głównym składnik żółtka i nazywana jest “pogromcą tłuszczu”. Rozbija spożywane tłuszcze oraz cholesterol, zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń, tym samym redukuje odkładanie się blaszki miażdżycowej. Lecytyna dobrze działa także na wątrobę, m.in. rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Uczestniczy też w hamowaniu niepożądanych procesów utleniania i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

W żółtku jajka zawarta jest luteina , która poprawia widzenie oraz chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, a także zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Luteina i zeaksantyna mają właściwości obniżające ryzyko wystąpienia chorób serca oraz raka jelita grubego.

Nie każdy z pewnością zdaje sobie także sprawę, że jajka są doskonałym naturalnym kosmetykiem. Mają korzystny wpływ na cerę i włosy. Po maseczce z białka jaj uzyskujemy bardziej napiętą skórę i mniej czerwonych plamek. Maseczka z żółtka jajka jest przeznaczona dla osób ze skórą trądzikową, szczególnie dobrze wpływa na blizny potrądzikowe, ze względu na zawartą w żółtku witaminę A. Maseczki z jajka mają dodatkowo właściwości nawilżające oraz ujędrniające.

Jajka są też świetnym kosmetykiem na problemy z suchymi i matowymi włosami. Po stosowaniu maseczki z żółtek, miodu i oliwy z oliwek włosy stają się bardziej miękkie, łatwiejsze do układania, a także nawilżone i lśniące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *